Mezinárodní soutěž pro střední elektrotechnické školy zná své vítěze

Na Slovensku zvítězil projekt automatického zavlažování studentů SOŠ-IT z Báské Bystrice
Společnost NOARK Electric v polovině ledna vyhlásila vítěze v pořadí již třetího ročníku soutěže NOARK PLNÍ SNY ŠKOLÁM. Ten se pořádal v celkem sedmi evropských zemích a účastnilo se jej bezmála sto elektrotechnických škol. Hlavním cílem soutěže bylo umožnit studentům oboru elektrotechniky rozvíjet kreativitu při plánování a realizaci vlastních projektů. Na slovensku zvítězili studenti SOŠ-IT z Bánské Bystrice s projektem automatického zavlažování.

Ve třetím ročníku NOARK PLNÍ SNY ŠKOLÁM měli členové soutěžních týmů za úkol navrhnout, postavit a prezentovat projekt, ve kterém byly využity produkty společnosti NOARK dodané v soutěžním balíčku. Členové týmů a jejich mentoři z řad pedagogických pracovníků pak měli sestavit libovolnou funkční aplikaci, v níž byla minimálně polovina zaslaných a viditelně umístěných produktů. Prezentaci řešení následně natočili a poslali společnosti NOARK Electric, která je umístila na web – www.noark-schools.com. Veřejné hlasování v každé zemi určilo pětici projektů, z nichž odborná porota vybrala vítěze.

Kromě ČR a Slovenska se soutěž pořádala v dalších pěti státech Evropy – Estonsku, Lotyšsku, Polsku, Rumunsku a Srbsku. V těchto sedmi zemích se projektu zúčastnilo celkem 97 týmů.

„Potěšila nás nejen hojná účast bezmála stovky škol, ale i kvalita projektů. O vítězích rozhodovala kreativita, funkčnost, praktičnost projektů i kvalita videoprezentací. V řadě zemí bylo rozhodování o vítězích velmi těsné, například v ČR se jimi stali žáci z Uherského Hradiště s náskokem pouhých č Bystricetyř bodů,“ řekl Karel Havlíček ze společnosti NOARK Electric a pokračoval: „Vysoký zájem škol nejen v ČR, ale i v dalších šesti zemích nás jen utvrdil v tom, že soutěž má smysl, a začínáme proto pomalu chystat další ročník.“

Vítězové z Bánské Bytrice

Druhé místo obsadila SPŠT Trnava s maketou místního ovládání a bronzovou příčku pro sebe získal tým SOST Šurany, který se prezentoval modelem ovládání robotické ruky.

Každý z prvních tří týmů získal od společnosti NOARK Electric peněžitou prémii 50 000 Kč pro svou školu a navíc voucher v hodnotě 15 000 Kč na nákup v internetovém obchodě Alza.sk. Ceny v podobné výši čekaly i na vítěze projektu v šesti dalších evropských zemích.

A kde můžete vidět všechny projekty?